Programming Awards

2019 STATE CONVENTION PROGRAMMING AWARDS - Mark Michuda, State Program Director          

    [click HERE for Membership Awards]

CONVENTION PHOTOS (Free to download & Free to use - courtesy of Andy Bozak)

LIFE PROJECT  St Thomas More Council #7431 in Mooresville - Project: ROSES CEREMONY (Held a solemn observance of the anniversary of Roe v.s. Wade legalization of abortion.  The ceremony included a procession with a rose and cross to the altar for each of the forty-six years.  Roses were distributed after Mass raising $800.00 for pro life.)

FAMILY PROJECT   Our Lady of Perpetual Help Council #12510 in Zionsville - Project: CARING FOR AGING FAMILY MEMBERS SEMINAR (details provided through the following YouTube link: http://bit.ly/Caring_Elderly_Seminar

COMMUNITY PROJECT   Msgr Timothy F Doody Council #9696 in Lowell - Project: FOOD FOR THE POOR (Collected over 1500 pounds of food weekly delivering approximately 25,000 lbs. food for the Woman's shelter run by the Sisters in Gary Indiana.)

FAITH PROJECT   Our Lady of Fatima Council #3228 in Indianapolis - Project: LENTEN PRAYER GROUP (A Lenten Men's prayer group open to the eastside parishes of Indianapolis  led by Chaplain Fr. Ginther every Tuesday for eight weeks.)

Keep in mind that we received many excellent entries, and these are a small fraction of the many service activities credited to councils in Indiana so far this fraternal year. As State winners, each of the four previously mentioned Outstanding Service Project entries will now move on to The Supreme Council where they will be competing internationally. Good Luck to all!

FR MICHAEL J McGIVNEY VOCATIONS AWARD  Fr Thomas J Kelley Council #6923 in Fishers - Project: SEMINARIAN DINNER (Held a religious appreciation dinner for Priests, seminarians and Knights of the Holy Temple, presenting checks totaling $5,000.00) 

OUTSTANDING CATHOLIC YOUTH 2019 – Kyle Griffin was nominated by St Thomas More Council #7431 in Mooresville (Kyle is an altar server , March for life participant, volunteer with bible school, volunteered for many church projects.  He is talented playing instruments with the choir and has a 3.934 GPA out of 4.0.  Leads the rosary in English and German.  He had four letters of recommendation.)

FAMILY OF THE YEAR 2019 – Family of Kristofer Haynes was nominated by St Joseph Hessen Cassel Council #12379 in Fort Wayne (Kristofer, his wife Natalieand their four children were major contributors to the success of St. Joseph Hessen Cassel Parish.  They support their Church, school and council .  "The family is a model family volunteers as ushers, fundraisers,and very active with HASA [Home and School Association]).

OUTSTANDING CATHOLIC LAYPERSON 2019 – Kris Hodel was nominated by Bishop George A Fulcher Council #12387 in Carmel (Kristopher is a man of commitment and generosity with his time, talent and treasure.  He participates in marriage prep for young engaged couples.  Served as chairman for many fundraisers. Has participated in "That Man is You" for the past seven years, and was a tootsie roll chairman for the past five years.)

FAITH IN ACTION Awards (Completed required programs in all 4 areas: Spiritual Reflection, Novena for Life, Helping Hands, and Consecration to Holy Family)

  • Marquette Council 3631 in Griffith
  • Ave Maria Council 5521 South Bend
  • Father Pitka Council 6323 in Syracuse
  • St Thomas More Council 7431 in Mooresville 
  • Good Shepherd Council 10811 in Merrillville
  • Rockport Council 11165 in Rockport
  • St Joseph Hessen Cassel Council 12379 in Ft Wayne
  • Our Lady of Perpetual Help Council 12510 in Zionsville
  • Fr Dominic Duehmig Council 14214 in Avilla
  • St Luke the Evangelist Council 14895 in Indianapolis
  • St Pope John Paul II Council 16008 in Highland
  • SS Francis and Clare Council 16305 in Greenwood

·     PINTA Award Winners (FY17-18) – Indiana programming award

  • Council 1010       Brookville            GK Roger Reuss
  • Council 1014       Huntington         GK David A. Bowman
  • Council 6923       Fishers                  GK John Baughman
  • Council 7431       Mooresville        GK Larry Janeczek
  • Council 7839       Kendallville         GK Michael J. Fitzgibbon
  • Council 8052       Scottsburg          GK David G. Baker
  • Council 9696       Lowell                   GK Michael Ilko
  • Council 16008     Highland              GK Robert W. Mikuly

COLUMBIAN Award Winners (FY17-18) – Supreme programming award

  • Council 1172
  • Council 1790 
  • Council 4511
  • Council 5521
  • Council 7431
  • Council 7839
  • Council 9696
  • Council 11044
  • Council 12387
  • Council 12510
  • Council 13003
  • Council 15058
  • Council 16008

  

TOP TEN(ish) LISTS

Top contributors to SOS FY17-18 (Support Our Seminarians - Indiana program) 

  1. 712        Father Gibault - Vincennes  $2,498
  2. 11276    Fr. Solanus Casey - Fort Wayne  $1,932
  3. 738         Valparaiso  $1,466
  4. 12540    St. Malachy - Brownsburg  $1,405
  5. 3660       Msgr. James Downey - Indianapolis  $1,383
  6. 451         Fr. Thomas Brandon - Fort Wayne  $1,185
  7. 11044    Fr. Joseph McDonnell - Carmel  $1,185
  8. 3682       Holy Family - Indianapolis  $1,102
  9. 3228       Our Lady of Fatima - Indianapolis  $1,087 
  10. 1584       Jasper  $1,075

Top contributors to Campaign for Those with Intellectual Disabilities (thru 2/28/2019)

  1. 12387    Bishop George Fulcher- Carmel  $22,135
  2. 1166       Father William Garrity - Bedford  $20,410
  3. 4511       Archbishop Noll - Warsaw  $20,201
  4. 1591       Msgr. Thomas Conroy - Crawfordsville  $10,796
  5. 12540    Brownsburg - St. Malachy  $10,066
  6. 1461       Saint Anthony - Batesville  $9,100
  7. 1231       Msgr. William Kreis - Lawrenceburg  $8,371
  8. 1542       St. Michael - LaPorte  $7,700
  9. 738         Valparaiso  $7,090
  10. 1131       Fr. Nicholas Hassell - Princeton  $7,026
  11. 12951    Queen of All Saints - Michigan City  $6,976

Top contributors to the Ultrasound Initiative (thru 2/28/2019)

  1. 16305    SS Francis and Clare - Greenwood  $3,852.00 
  2. 12387    Bishop George Fulcher - Carmel  $3,060.00 
  3. 10811    Good Shepherd - Merrillville  $3,010.00 
  4. 6138       Msgr. Bernard Sheridan - Greenwood  $3,000.00 
  5. 3682       Holy Family - Avon  $2,905.00 
  6. 1977       Charles Carroll - Delphi  $2,463.71 
  7. 7431       St. Thomas More - Mooresville  $2,279.00 
  8. 3228       Our Lady of Fatima - Indianapolis  $2,196.00 
  9. 3660       Msgr Downey Council for K of C Bowling  $1,840.00 
  10. 1347       Saint Thomas - Hobart  $1,635.91 
  11. 7473       Saint Elizabeth Ann Seton - Hobart  $1,500.00  

Top Contributors of hours to Special Olympics

  1. Council 580         GK Shane R. Edington
  2. Council 6138       GK Thrasher Carmichael III
  3. Council 10596     GK Joseph Janostak
  4. Council 10257     GK J. Dennis McVey III
  5. Council 14895     GK Robert A. Calliotte
  6. Council 16305     GK Harold Ducote
  7. Council 12387     GK Jonathon Evans
  8. Council 3433       GK Charles J. Fadale
  9. Council 7431       GK Larry Janeczek
  10. Council 1042       GK Mark A. Young

Top Contributors to RSVP (Refund Support Vocations Program - Supreme activity)

  1. 11353    Fort Wayne  $5,600
  2. 560         Muncie  $4,000
  3. 12387    Carmel  $3,000
  4. 13003    Merrillville  $3,000
  5. 12379    Fort Wayne  $2,500
  6. Asmby 255 Washington  $2,000  
  7. 451         Fort Wayne  $2,000
  8. 2215       Haubstadt  $2,000
  9. 5521       South Bend  $2,000
  10. 9706       Noblesville  $2,000
  11. 11044    Carmel   $2,000

Top Contributors to Blood/Platelet Drives (# pints collected)

  1. 712         Vincennes  94
  2. 5929       Chesterton  85
  3. 8746       Newburgh  83
  4. 1347       Hobart  71
  5. 1131       Princeton  68
  6. 451         Fort Wayne  63
  7. 1166       Bedford  61
  8. 14862    Lawrenceburg  61
  9. 7839       Kendallville  58
  10. 14895    Indianapolis  57

 

 

Insurance

Protect Your Family with Knights of Columbus Insurance. Read More

Find an Agent

Become an Agent